Search

Metoda „Curly girl” – czyli jak dbać o włosy kręcone

Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja włosów kręconych jest bardzo istotna, aby pięknie i zdrowo wyglądały. Wymaga to dużego zaangażowania, odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranych kosmetyków. Obok stylizacji, odżywiania czy olejowania niezwykle ważnym elementem dbania o włosy kręcone jest ich odpowiednie mycie. Jeśli nie słyszeliście jeszcze o metodzie „curly girl” to zapraszam do przeczytania wpisu ☺

Metoda „curly girl” jest uznawana za jedną z najlepszych metod pielęgnacji kręconych włosów. Przestrzeganie głównych założeń i zaleceń metody „curly girl” pomaga uzyskać piękniejszy skręt loków i lepszą kondycję włosów kręconych. 

Metoda „curly girl” opiera się na delikatnej pielęgnacji włosów kręconych, która zaczyna się już na etapie ich mycia. Ważnym elementem jest wykluczenie szamponów zawierających silne detergenty myjące, takie jak SLS, SLES, czy ALS, silikony i inne substancje, które mogą tworzyć wokół włosa obciążającą je otoczkę. W metodzie „curly girl” nie używamy również kosmetyków z parafiną i jej pochodnymi oraz gum i wosków. Dotyczy to zarówno kosmetyków myjących, jak i masek, czy odżywek stosowanych w dalszych etapach pielęgnacji włosów.

Poza stosowaniem odżywki do mycia, ważne jest też to, żeby myć włosy letnią wodą, a po umyciu odsączyć nadmiar wody w bawełnianą koszulkę lub papierowy ręcznik. Nie zaleca się stosowania ręczników frotte i owijania włosów w turban. Po myciu nie należy rozczesywać włosów.

Włosom należy pozwolić wyschnąć naturalnie, a jeśli nie ma takiej możliwości, nie ustawiać suszarki na najwyższą temperaturę. Po użyciu stylizatora, który nakłada się na mokre włosy, włosy należy ugniatać i najlepiej robić to przez bawełnianą koszulkę. Po wyschnięciu włosów należy wgnieść w końcówki olej.

 

Odżywka zamiast szamponu? 

Włosy kręcone są z natury suche i delikatne, wymagają, więc stałego i skutecznego nawilżania na każdym etapie pielęgnacji. Szampon, nawet z dobrym, naturalnym składem nie może im tego zapewnić. Odżywka jest bardziej delikatna dla włosów i skóry głowy, nie zawiera detergentów i nie przesusza włosów. Mycie nią włosów chroni je przed plątaniem, nie przesusza końcówek i dba o skórę głowy. Po takim myciu włosy są bardziej sprężyste, miękkie i właściwie nawilżone.

Pamiętajmy, że mycie włosów kręconych odżywką nie zwalnia ze stosowania odżywki/maski, którą zwykle nakładamy na włosy po myciu. W tym celu stosujemy już jednak inny rodzaj odżywki – z bardziej bogatym i treściwym składem. Przy wyborze odżywki/maski, którą stosujemy po umyciu należy zwrócić uwagę na to, żeby zachować równowagę PEH (proteiny-emolienty-humektaty). Przeproteinowanie włosów może, bowiem prowadzić do tego, że włosy będą mocno się puszyć, a za dużo emolientów może je obciążyć.

 

Substancje, których warto szukać w maskach i odżywkach to oleje roślinne (np. olej lniany, olej z awokado, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli), kwas hialuronowy, aloes i gliceryna (te substancje lubią puszyć włosy i należy postępować z nimi ostrożnie), mocznik, proteiny mleka, keratyna, proteiny pszenicy.

 

Metoda „Curly girl” krok po kroku

 

Krok 1.

Przed rozpoczęciem stosowania metody „curly girl” włosy należy dobrze przygotować, czyli oczyścić z silikonów, stylizatorów i innych substancji, które mogły się na nich nabudować. W tym celu umyj włosy szamponem mocno oczyszczającym.

Krok 2.

Umyj włosy metodą „curly girl”. Na zwilżone włosy nałóż lekką odżywkę – może być to np. maska drożdżowa Babuszki Agafii. Żeby odżywka lepiej rozprowadzała się na skórze możesz nieco ją rozwodnić. Umyj włosy tak, jakbyś myła je szamponem. Jeśli wydaje Ci się, że odżywka nie myje włosów i masz problem z jej rozprowadzeniem po skórze, polej włosy delikatnie wodą i nałóż większą ilość odżywki.

Krok 3.

Spłucz odżywkę z włosów, odsącz z nich nadmiar wody i nałóż odżywkę o bogatszym składzie np. odżywka Nawilżająca Bez do włosów o różnej porowatości Anwen.

Krok 4.

Po zmyciu odżywki polej włosy letnią wodą, żeby domknąć łuski i odsącz z nich nadmiar wody koszulką, pieluszką lub cienkim, bawełnianym ręcznikiem.

Krok 5.

Wgnieć we włosy stylizator do loków i pozwól włosom wyschnąć.

Krok 6.

Na suche włosy nałóż ulubiony olejek (np. olej z pestek moreli). Zrób to rozcierając olej w dłoniach i wgniatając go we włosy. Następnie roztrzep włosy palcami przy skórze, żeby były odbite u nasady.

 

Metoda curly girl, a olejowanie włosów

Metoda „curly girl” wyklucza stosowanie szamponów, silikonów i olejów mineralnych. Nie wyklucza jednak stosowania olejów roślinnych i olejowania włosów, a nawet zaleca ich stosowanie. Oleje są emolientami, chronią włosy przed utratą nawilżenia i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wygładzają ich strukturę i ładnie podkreślają ich skręt. Sprawiają też, że suche z natury włosy są bardziej lśniące.

Wybierając olej do włosów kręconych sięgamy przede wszystkim po oleje zalecane do olejowania wysokoporowatych włosów. Dobrym wyborem jest olej lniany, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy. Możesz sięgnąć też po gotową mieszankę olejów, np. olej do włosów wysokoporowatych Anwen. Oleje dobrze nakładać jest na podkład z aloesu lub siemienia lnianego i emulgować odżywką. Więcej na ten temat napiszę jednak w tekście o olejowaniu kręconych włosów.

 

Czy „curly girl” to metoda dla wszystkich?

Metoda curly girl może być stosowana przez wszystkie osoby mające kręcone lub falowane włosy. Wymaga jednak odrobiny cierpliwości, ponieważ przez pierwsze 2-3 tygodnie efekty mogą być średnio zadowalające. Nie wszystkie maski, odżywki, balsamy i stylizatory do włosów są zgodne z metodą „curly girl”, co nieco utrudnia stosowanie tej metody. Odżywki do mycia są często też tak mało wydajne, że kończą się dosłownie po kilku myciach i wymagają sięgnięcia po kolejne opakowanie. Rezygnacja z suszarki powoduje, że włosy schną długo, a nie każdy z nas ma czas, żeby sobie na takie długie schnięcie pozwolić. Myślę, że warto jednak spróbować i zastosować tę metodę pielęgnacji, bo włosy kręcone bardzo dużo dzięki niej zyskują.