Search

Co osłabia i niszczy Twoje włosy? 10 czynników, które powodują uszkodzenia włosa.

Piękne i zdrowe włosy to jeden z atrybutów kobiecego piękna. Często pada pytanie, co niszczy włosy? Jeśli nasze włosy są słabe i bardzo uwrażliwione może uszkodzić je prawie wszystko. 

Postaram się opisać dla Was wszystko, co może zaszkodzić włosom, szczególnie tym słabym i uwrażliwiony. 

  1. Po pierwsze wszystkie nieodpowiednio wykonane zabiegi fryzjerskie: 

– prostowanie

– kręcenie

– suszenie zbyt gorącym nawiewem

– rozjaśnianie

– farbowanie

– trwała ondulacja

– dekoloryzacja

– zagęszczanie i przedłużanie włosów.

Jeśli zabiegi są wykonane w odpowiedni sposób nasze włosy nie powinny zostać osłabione. Dlatego istotne jest korzystanie z profesjonalnych usług fryzjerskich, gdzie zabieg zostanie wykonany właściwie dobranymi produktami.

 

  1. Nieodpowiednio dobrana szczotka.

Ciężko jednoznacznie określić, która szczotka jest najlepsza, ponieważ wszystko zależy od rodzaju włosów. Jednym służy zwykły grzebień, innym Tangle Teezer lub szczotka z włosia dzika. 

Odpowiednia szczotka do włosów osłabionych powinna mieć miękkie igły lub włosie naturalne – włosie dzika. Dobrym wyborem dla większości rodzajów włosów będzie również Olivia Garden Finger Brush – łączy igły nylonowe i naturalne włosie. Pamiętajcie, aby unikać igieł z metalu lub plastiku. Jeśli szczotka ulegnie uszkodzeniom, nie zwlekaj tylko wymień ją na nową, aby nie uszkodzić włosów.

 

  1. Nieodpowiednie związywanie włosów.

Pamiętaj, że zbyt ciasne upinanie lub związywanie włosów będzie je osłabiać.  Zamiast cienkich gumek, które mogą przecinać słabsze włosy, staraj się wybierać te grubsze, miękkie i delikatne dla włosa.

 

  1. Otarcia i uszkodzenia mechaniczne.

Podczas snu zwróć uwagę, aby Twoje włosy również odpoczywały. Dobierz miękką delikatną poduszkę, aby nie uszkadzała łuski włosa. Dobrze jest spać w luźno splecionych włosach, aby podczas snu nie pocierać nimi zbyt mocno o poduszkę. 

Uważaj również, aby nie przygniatać włosów torebką lub pasami bezpieczeństwa. 

 

  1. Niewłaściwe mycie włosów.

Myj włosy w optymalnej temperaturze, mycie włosów w gorącej lub zimnej wodzie, będzie im szkodzić. Warto na koniec mycia polać długość i końce chłodną wodą. Pozwoli to lepiej domknąć łuskę włosa.

Po umyciu zapomnij o wykręcaniu włosów lub pocieraniu ich ręcznikiem w celu odsączenia! Uszkadza to bardzo niedomkniętą łuskę włosa.

Pamiętaj, aby częstotliwość mycia dobrać do potrzeb Twoich włosów. Zbyt częste mycie mocno oczyszczającymi szamponami bez użycia odżywki będzie powodować ich częstsze uszkodzenia. Natomiast zbyt rzadkie mycie i zaleganie na naszej skórze łoju może powodować pojawienie się bakterii na skórze głowy i znacznie zwiększyć wypadanie włosów.

  1. Źle dobrane kosmetyki. 

Włosy uwrażliwione po użyciu nieodpowiednich kosmetyków stają się osłabione i przesuszone. Szczególnie należy uważać na kosmetyki z alkoholem. Ale bez paniki nie każdy kosmetyk z alkoholem będzie wrogiem Twoich włosów ☺ Zaczynając przygodę z nowym produktem do włosów warto zwrócić uwagę jak reagują włosy i skóra głowy.

 

  1. Inne czynniki, które powodują uszkadzanie włosów:

– Czynniki atmosferyczne takie jak silny wiatr, intensywne słońce, mróz.

– Woda: słona, chlorowana, a także osad z minerałów w twardej wodzie z kranu.

Nie mamy na nie niestety dużego wpływu. Warto jednak pamiętać, aby szczególnie latem używać produktów, które chronią przed promieniowaniem UV. Natomiast zimą zwrócić uwagę na odpowiednio nawilżone włosy. 

 

  1. Niewłaściwe odżywianie się.

Tak, tak nie od dziś wiadomo, że to, co jemy ma ogromne znaczenie na nasze zdrowie i wygląd. Na nasze włosy również. Dlatego tak ważne jest stosowanie diety bogatej w witaminy i zdrowe tłuszcze oraz kwasy omega.

 

  1. Stres oraz zbyt krótki sen.

Nie raz słyszymy, że ktoś osiwieje ze stresu. Powiedzenie to utarło się w naszej kulturze nie bez przyczyny. Ciężko to jednoznacznie zaobserwować, ale stres ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Dlatego warto dobrze się wysypiać i nie denerwować się sprawami na które nie mamy wpływu. 

 

  1. Brak równowagi w pielęgnacji włosów.

Istotnym czynnikiem w pielęgnacji włosów jest utrzymywanie równowagi PEH (wodno-proteinowo-tłuszczowej), a także umiar w pielęgnacji. Należy szczególnie uważać podczas pielęgnacji maskami proteinowymi, z którymi możemy przesadzić zwłaszcza, gdy mamy delikatny włos. 

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam efektywniej dbać o swoje włosy ☺